دوشنبه ١٥ خرداد ١٤٠٢

امور تربیتی و فرهنگی

 

 

دانشگاه امروزه در سطح جهانی علاوه بر کارکرد و وظایف آموزشی و پژوهشی وظایف جدیدی در عرصه فرهنگی و اجتماعی برعهده گرفته است که از جمله می توان به نقش فرهنگ سازی و جامعه پذیری اشاره کرد. به عبارت دیگر اگرچه دانشگاه برای تولید دانش و تربیت افراد متخصص همت می گمارد و برای اشتغال آینده آنها در اجتماع تلاش می کند، اما در دانشجویان باید هنجارها، ارزش‌ها و باورهایی درونی شود که با محیط شغلی آینده آنها مناسبت داشته باشد و این رفتارها و هنجارها، چیزی نیستند که منحصرا در کلاس های رسمی تحقق پیدا کنند.

 با عنایت به کارکردهای پیش گفته و جایگاه ویژه دانشگاه در توسعه و پیشرفت کشور و با توجه به اهمیت فرهنگ و نقش انکار ناپذیر فعالیت های فرهنگی و فوق برنامه به عنوان آموزش های غیر رسمی در جذب استعدادها ، شکوفایی توانمندی ها و افزایش تجربیات سودمند دانشگاهیان، اهمیت و جایگاه اداره امور فرهنگی و فوق برنامه در هدایت و ساماندهی به فعالیت‌های فرهنگی بیش از پیش نمایان می شود. در حقیقت، رشد خلاقیت‌ها و پرورش استعداد‌های دانشجویان در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری بر عهده این بخش است.

  امور فرهنگی و فوق برنامه با شناسایی قابلیت‌ها و توانایی‌های دانشجویان، فراهم آوردن امکانات موردنیاز و سازماندهی فعالیت‌ها، در راستای ارتقای سطح فرهنگی و هنری دانشجویان عزیز گام بر می‌دارد.

این بخش با حمایت، هدایت و نظارت بر برنامه‌های فرهنگی در خوابگاه‌ها از قبیل نمایش فیلم، تاسیس و تجهیز کتابخانه، برگزاری مراسم به مناسبت‌های مختلف، برگزاری اردوهای تفریحی، فرهنگی، علمی و... سعی در ایجاد محیطی سالم و مفرح در خوابگاه دارد.

این واحد در جهت حمایت و نظارت بر اردوهای دانشجویان و صدور مجوز برگزاری اردو در سطح دانشگاه فعالیت می‌نماید. همچنین تمامی امور اجرائی مربوط به عمره دانشجویی در این واحد صورت می پذیرد.

با ارائه عناوین مختلف روزنامه‌ها و مجلات در جهت کسب آگاهی دانشجویان از اخبار و اطلاعات گوناگون فعالیت می‌کند. تهیه و ارائه نشریات به واحدهای گوناگون از قبیل خوابگاه‌ها نیز بر عهده این واحد است.

 امور فرهنگی، فوق برنامه  در زمینه های ذیل فعالیت می نماید:

 1 - برنامه ریزی ، هدایت و نظارت بر فعالیت های فرهنگی دانشگاه

  2- فراهم آوردن تسهیلات لازم برای گسترش و تعمیم فعالیت های فرهنگی دانشگاهیان

  3- ترغیب دانشجویان به شرکت در برنامه های فرهنگی و هنری

  4- برقراری ارتباط و همکاری های مشترک با مراکز و موسسات فرهنگی

  5 –مطالعه ،بررسی و شناسایی معضلات فرهنگی دانشگاهیان، نیازهای فکری مخاطبان، زمینه ها و علل آسیب پذیری و چاره اندیشی در مورد راه حل های مشکلات فرهنگی.

  6- ایجاد تسهیلات لازم برای آشنایی دانشگاهیان با فرهنگ دینی و ملی و ایرانی اسلامی از طریق سیاحت و بازدید.

  7- زمینه سازی برای آشنایی دانشجویان و برقراری ارتباط ایشان با نهادها و موسسات علمی ، فرهنگی و آشنایی با عالمان، اندیشمندان و فرزانگان .

  8- ایجاد زمینه های مناسب برای عرضه آثار فرهنگی و هنری دانشجویان .

  9- بازدید از خانواده شهدا و جانبازان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس.

  10- برگزاری مراسمات مختلف تجلیل ، تکریم و یادواره دانشمندان، فرزانگان و ایثارگران.

  12- برگزاری برنامه های مختلف برای پر کردن اوقات فراعت دانشگاهیان نظیر کلاس‌های آموزشی، مسابقات فرهنگی و هنری ، اردوها ، نمایشگاههای فرهنگی و هنری، جشنواره ها و...

 


 

 


LinE_IHU
samaneh
line2

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - موقعیت امام صادق(ع)- دانشكده و پژوهشكده علوم پایه

تلفن تماس: 74189500-021|پست الکترونیکی: science@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.