سه شنبه ١٦ خرداد ١٤٠٢

فیزیک

 

 فیزیک فلسفه طبیعت است. دانشجویی که در رشته فیزیک درس می خواند با قوانین حاکم بر طبیعت اجسام، از ریزترین اجزای تشکیل دهنده طبیعت تا عظیم ترین آن ها آشنا می شود. درک این قوانین و تفسیر و بررسی آن ها با ابزار ریاضی از او انسانی می سازد با ساختار ذهنی سازمان یافته و منطق و ارادهای قوی که نه تنها در بعد علمی بلکه در همه ابعاد زندگی می تواند انسان موفقی باشد. فیزیک علمی است که می تواند با شناساندن مخلوق راه شناسایی خالق را هموار سازد. شاید به این دلیل رشته فیزیک یکی از جالب ترین و ایده آل ترین رشته هایی است که می تواند جواب گوی جنبه های گوناگون نیازهای مادی و معنوی انسان باشد.


نمودار زیر، قلمروهای اصلی فیزیک را به صورت ساده نشان می‌دهد:


 

گروه فیزیک از جمله گروه‌هایی است که در اوایل تاسیس دانشگاه امام حسین (ع)، در اواخر دهه سال 60 راه اندازی شد و اکنون جزء با سابقه‌ترین گروه‌های آموزشی و پژوهشی موثر در سطح کشور محسوب می شود. با استمرار و گسترش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی، این نهاد علمی با اخذ مجوز از وزارت علوم اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی، کارشناسی ارشد و سپس موفق به پذیرش دانشجوی دوره دکتری از وزارت علوم شد.

بیش از 20 نفر از اعضای با سابقه هیأت علمی این گروه بازنشسته شدند و در حال حاضر گروه فیزیک تعدادی عضو هیات علمی و تعدادی پژوهشگر متعهد و با وجدان کاری بالا دارد که در حوزه مختلف به فعالیت علمی مشغول هستند. انجام کارهای تحقیقاتی مفید و چاپ مقالات متعدد علمی در معتبرترین مجلات علمی جهان نشان از عملکرد خوب علمی اعضای  این گروه دارد.

این گروه هم‌اکنون در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در گرایش  فیزیک هسته‌ای از طریق سازمان سنجش مثل سایر دانشگاه‌های کشور دانشجو می‌پذیرد.

تنها تفاوت این دانشگاه با سایر دانشگاه‌های در این است که اساتید راهنما، عناوین پایان‌نامه و رساله‌های دانشجویان از همان ابتدا معلوم و کاملا کاربردی و مورد نیاز کشور بوده و دانشجویان می‌توانند از ابتدای ترم روی موضوع تحقیقی خود زیر نظر اساتید راهنمای انتخابی خود شروع به تحقیق نماید. بر همین اساس فارغ‌التحصیلان این دانشگاه جزو بهترین دانشجویان سطح کشور از لحاظ مهارت‌های تخصصی محسوب می‌شوند. آرزوی موفقیت همه آنها را از خداوند منان خواستاریم.


ماموریت و خروجی‌های گروه

 

  ماموریت خروجی
1 آموزش و تربیت نیروی انساتی دانشجو
2 پژوهش دانش
3 کارآفرینی و سر ریز دانش به جامعه محصول و قرارداد
 

 این گروه در تلاش است با برقراری تعادل بین ماموریت‌ها در تمامی زمینه‌هایی که دانشگاه متولی اصلی آن است قدم‌های مؤثر و مهمی بردارد و در منطقه بهترین عملکرد آموزش، تربیتی، علمی و جهت‌مندی را داشته باشد.


شعار گروه فیزیک
ما در اینجا هستیم تا از فرصتی که خداوند در اختیارمان قرار داده به نحو احسنت استفاده کنیم و بهترین و قوی‌ترین کاری که از ما برمی‌آید انجام دهیم.

می‌خواهیم در زمینه فعالیت‌مان در بشریت اثرگذار باشیم.
کاری بکنیم که نشان دهیم که خداوند قابلیت‌های زیادی در انسان نهاده است و ما در جهت نیل به سوی اهداف خلقت تمام تلاش‌مان را در بکارگیری این قابلیت‌ها بکار برده‌ایم.
اعتقاد داریم برای کار خاص کردن باید به آن اعتقاد داشت و اصرار داشت که باید کاری خاص و اثرگذار انجام دهیم.
ولی برای رسیدن به اهداف علاوه بر اصرار بر اینکه باید کاری خاص انجام گیرد نیازهای دیگری نیز هست:

·        دوباره تاکید می شود اصرار داریم که باید کاری خاص و درخور و اثر گذار انجام دهیم.

·        می‌دانیم که برای کار مهم کردن باید پایه‌های علمی قوی داشته باشیم و تیز بین و تیز هوش باشیم.

·        می‌دانیم میانبری برای رسیدن به اهداف بزرگ نیست و تنها راه تلاش و زحمت و البته با تیزبینی و پایه‌های علمی قوی است.

·        می‌دانیم برای کار بکر کردن باید چارجوب‌شکن باشیم و به آنچه بقیه ایجاد کرده‌اند قانع نباشیم و تلاش کنیم از زوایای دیگر دنیا و اطراف‌مان را ببینیم چون اگر همه در چارچوب‌های موجود حرکت کنند تغییر و تحولی نخواهیم دید.

·        اعتقاد داریم که می‌توانیم ما هم نقشی در برآوردن اهداف خلقت داشته باشیم و سهم خود را ناچیز نمی‌دانیم.


صنعت و بازار کار رشته فیزیک هسته‌ای
در سال‌های اخیر و همزمان با رشد جهانی کاربردهای فیزیک هسته‌ای نیز شاهد بازار کار مناسبی بوده است که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم:

۱. بیمارستان ها و مراکز درمانی مجهز

۲. صنایع نظامی (بخش متعدد)

۳. سازمان انرژی اتمی

۴. مراکز تحقیقاتی وزارت بهداشت

۵. مراکز تحقیقاتی صنعتی کارخانه های بزرگ

6. شرکتهای مختلف حوزه دزیمتری، آشکارسازی و حفاظ

7. ...

 


LinE_IHU
samaneh
line2

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - موقعیت امام صادق(ع)- دانشكده و پژوهشكده علوم پایه

تلفن تماس: 74189500-021|پست الکترونیکی: science@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.