سه شنبه ١٦ خرداد ١٤٠٢

شیمی

 

در سال‌های اخیر تحولات وسیعی در علوم و صنایع مختلف ایجاد شده که این تحولات، رقابت شدیدی را بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به وجود آورده است. در این رقابت بین‌المللی کشورهایی پیروز و سربلند خواهند بود که تحقیق و پژوهش را در رأس برنامه‌های علمی خود قرار دهند. از آنجائیکه در بین رشته‌های مختلف علوم پایه، رشته شیمی به دلیل ارتباط شدید با حوزه های نفت، پتروشیمی، محیط زیست و انرژی، یکی از رشته ‌های زیربنایی در صنعت محسوب می‌شود، لذا جهت تحقق برنامه‌های توسعه‌ای و نیز دسترسی به فناوری‌های نوین، رشته شیمی نقش اساسی به عهده دارد.

گروه شیمی دانشکده علوم پایه دانشگاه جاع امام حسین (ع) در اواخر دهه 60 فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را شروع کرد. این گروه آموزشی در سال 1376 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی شیمی فعالیت های خود را از سر گرفت. با استمرار و گسترش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی، این نهاد علمی با اخذ مجوز از وزارت علوم اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و سپس موفق به پذیرش دانشجوی دوره دکتری از وزارت علوم شد.

در حقیقت، این گروه از سال 1375 با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی شروع به کار نمود. و در سال 1381 با پذیرش دانشجو  کارشناسی ارشد در گرایش شیمی آلی گسترش پیدا کرد. هم اکنون این گروه در مقطع کارشناسی ارشد با شش گرایش (شیمی تجزیه، شیمی معدنی، شیمی فیزیک و شیمی آلی، نانو شیمی و شیمی پیشرانه) و همچنین در مقطع دکتری در گرایش‌های (شیمی تجزیه و شیمی آلی) دانشجو می‌پذیرد.

در حال حاضر گروه شیمی تعدادی عضو هیأت علمی اعم از استاد، دانشیار و استادیار و تعدادی پژوهشگر دارد که به فعالیت‌های علمی مشغول هستند.

همچنین گروه شیمی دارای تعدادی دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری در چندین گرایش شیمی آلی، شیمی معدنی، شیمی تجزیه و شیمی فیزیک، می‌باشد. از جمله وظایف اصلی گروه شیمی، آموزش و تربیت دانشجویان جهت آمادگی کاردر صنایع مختلف، تدریس شیمی و انجام تحقیقات مرتبط با علم شیمی می‌باشد.


LinE_IHU
samaneh
line2

آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین (ع) - موقعیت امام صادق(ع)- دانشكده و پژوهشكده علوم پایه

تلفن تماس: 74189500-021|پست الکترونیکی: science@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.